namaz
namaz sitesi menü

Kandil Namazı

İslamda mübarek gün ve gecelerden kandil günleri, dinimizin önem verdiği gün ve gecelerdir. Allah, bu günlere kıymet vermiş, bu gün ve gcelerdeki, ibadet, dua ve tövbeleri kabul edeceğini bildirmiştir. İbadet denince de ilk olarak aklımıza namaz kılmak gelir. Peki kandil namazı var mıdır, kandil günlerinde namaz nasıl kılınır?

Kandillere, mübarek gün ve gecelere özel bir namaz yoktur aslında. Yani Berat kandili namazı, mevlid kandili namazı, miraç gecesi namazı veya Kadir gecesi namazı diye bir namaz yoktur. Bu kandillerde genel olarak camilerde cemaatle akşam namazı ve yatsı namazı kılınır. Ayrıca bu gün ve gecelere özel tesbih namazı kılınmaktadır.

REKLAM

Kandil günlerinde camilerde cemaatle birlikte kılınan bir namaz olan tesbih namazı kılmak müstehaptır. Peygamber Efendimiz (sav), bu namazın haftada bir, ayda bir, yılda bir veya ömürde bir defa kılınmasının da yeterli olacağını belirtmiştir (Ebu Davud).

Bu nedenle kandil günlerinde tesbih namazının kılınması tavsiye edilir.

Tesbih namazı nasıl kılınır:

- İlk olarak niyet edilir "Allah rızası için tesbih namazı kılmaya",

- "Allahu Ekber" diyerek İftitah tekbiri alınır,

- Eller bağlanır ve namaza başlanır (Erkekler; göbek altında sağ eli sol elin üzerine bağlarlar. Bayanlar; göğüs üzerinde sağ eli sol elin üzerine koyarlar),

- Sübhaneke okunur,

- Sübhaneke’den sonra 15 kere "Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber" denir.

- Sonra euzübesmele çekilir, Fatiha Suresi ve Namaz Suresi okunduktan sonra 10 kere daha "Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber" denir,

- Bu tesbih, rükuya varınca 10 kere, rükudan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Her rekatta 75 tesbih yapılmış olur,

- İkinci rekata kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fatiha suresi ve namaz suresi okunup 10 kere tesbih getirilir.

- İkinci rekat sonrası oturuşta Ettahiyyatü, Allahümme Salli ve Allahümme Barik okunur, sonra 3. rekata kalkılır,

- Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır,

- Son oturuşta Ettahiyyâtü, Allahümme Salli, Allahümme Barik, Rabbena Atina ve Rabbena Firli okunur,

- "Esselamü Aleyküm Ve Rahmetullah" diye selam verilerek ve toplam üç yüz tesbih yapılmış olarak tesbhi namazı tamamlanır.

Bu mübarek kandil günlerini ibadetle geçirmek için namaz kılmak isteyenler, vakit namazlarının ve tesbih namazının yanı sıra; teheccüd namazı, şükür namazı, hacet namazı ve kaza namazı kılabilirler.

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir