namaz
namaz sitesi menü

Kuşluk Namazı Nedir

Kuşluk (Duha) Namazı; Duha namazının vakti, güneş doğup bir miktar yükseldikten sonra başlar, öğle kerahet vaktinin başladığı zaman, yani öğle namazından 30-45 dakika öncesine kadar sürer.

Bu süre içersinde nafile olarak kılınan namaz kuşluk namazıdır.

REKLAM

Kuşluk namazı, teheccüd namazı, evvabin namazı gibi nafile namazları iki rekatta bir selam vererek kılmak daha iyidir. Ancak dört rekatta bir selam vererek kılmak da uygundur. Eğer dört rekatta bir selam verilerek kılınırsa ikindi namazının sünneti gibi kılınır.

"Günde iki rekat kuşluk namazı kılanın günahları denizlerin köpüğü kadar olsa, affedilir." (Tirmizi, Ebu Davud)

"Günde 2 rekat kuşluk namazı kılan, doğduğu günkü gibi günahsız olur." (Ebu Ya’la)

"Cennetin bir Duha kapısı vardır. Bu kapıdan ancak kuşluk namazı kılanlar girer." (Taberani)

Peygamber Efendimiz (S.a.v.), duha namazı için: “Kim iki rekât duhâ namazı kılarsa o kimse gafil kimselerden olmaz. Kim duhâ namazını dört rekât kılarsa Allah’a ibadet eden kimselerden olur. Kim bu namazı altı rekât kılarsa o gün ona duhâ namazı olarak kâfi gelir. Kim yine bu namazı sekiz rekât kılarsa, Allah o kimseyi kendisine itaat eden kimselerden kabul eder. Ve kim ki bu duhâ namazını on iki rekât kılarsa Allah ona cennette bir köşk yapar.”

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir