namaz
namaz sitesi menü

Dualar ve Sureler

Namaz kılarken okunan namaz sureleri ve namaz duaları bu sayfamızda toplanmıştır. Namaz duaları Sübhaneke, Ettehiyyatü, Salli Barik, Rabbena Dualarından oluşurken; Namaz sureleri genellikle Kur'an-ı Kerim'in sonunda yer alan kısa surelerden oluşur. Ama bu surelerin haricinde de uzun sureler veya ayetler okunabilmektedir. Dualar ve sureler ayrıntılı olarak aşağıda gösterilmiştir.

Dua ve sureleri kendi sayfalarından türkçe okunuşları, mealleri ve sesli okunuşları ile takip ederek bunları ezberleyebilir ve anlamlarını öğrenebilirsiniz.

REKLAM

Namaz Duaları

» Sübhaneke Duası

» Ettehiyyatü Duası

» Allahümme Salli Duası

» Allahümme Barik Duası

» Rabbena Atina Duası

» Rabbena Firli Duası

» Kunut Duası 1

» Kunut Duası 2

Namaz Sureleri

» Fatiha Suresi

» Asr Suresi

» Hümeze Suresi

» Fil Suresi

» Kureyş Suresi

» Ma'un Suresi

» Kevser Suresi

» Kafirun Suresi

» Nasr Suresi

» Tebbet Suresi

» İhlas Suresi

» Felak Suresi

» Nas Suresi

 

Namazda sureler okunurken; surelerin okunma sırası, surenin kısalığı uzunluğu gibi konulara dikkat etmek gerekir. Örneğin sureleri, Kur’an-ı Kerim’deki sıralandığı gibi okumak, ilk rekatta okunan sure diğerlerine göre daha uzun olması gibi... Daha fazla bilgi için bakınız: Namaz sureleri sırası

Sure ve ayetler ile beraber namazda dualar okuruz. Bu duaların bazıları namaza ilk başladığında, bazıları ilk oturuşta, bazıları ise son oturuşta okunmaktadır. Bunları bilmiyorsanız öğrenmek için bakınız: Namaz nasıl kılınır

Namazların ilk rekatında Fatiha'dan önce Sübhaneke duası okunur, ayrıca ikindi ve yatsı namazlarının ilk sünnetlerinin 3. rekatında da Sübhaneke duası okunur.

Sübhânekellâhümme ve bi hamdik
ve tebârakesmük
ve teâlâ ceddük
(vecelle senâük)*
ve lâ ilâhe ğayrük.

Namazlarda okunan diğer dualarda oturuşlarda okunur. İlk oturuşta Ettehiyyatü Duası okunur, son oturuşlarda Ettehiyyatü ile birlikte Allahümme Salli Duası, Allahümme Barik Duası, Rabbena Atina Duası ve Rabbena Firli Duası okunur. Sadece ikindi ve yatsı namazlarının ilk sünnetlerinin ilk oturuşunda da Ettehiyyatü ile birlikte Allahümme Salli ve Allahümme Barik okunur. Birde son olarak yatsı namazında sonra vitir namazının 3. rekatında Kunut duaları okunur.

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir