namaz
namaz sitesi menü

Oruç

Oruç; niyet ederek tan yerinin ağarmaya başlamasından (imsak vaktinden) itibaren güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve cinsel ilişkiden uzak durmak suretiyle yerine getirilen bir ibadettir. Oruç tutmak; İslamın şartlarındandır. Ramazan ayında her Müslüman için oruç tutmak farzdır. (oruç tutmakla mükellef olupta, hasta olanlar ve seferi bulunanlar oruç tutmayabilirler.)

"Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz." (Bakara suresi, 183. ayet)

REKLAM

Her Müslümanın ramazan ayında fecrin başlamasından ki bu sabah namazından güneş batıncaya akşam namazına kadar yemeyi, içmeyi ve şehevi arzuları terk ederek oruç tutmalıdır.

 

» Oruç Kimlere Farzdır

» Oruca Niyet

» Orucu Bozan Durumlar

» Orucu Bozmayan Durumlar

» Oruç Fidyesi

» Oruç Kefareti

» Oruç İle İlgili Ayetler

» Oruç Ne Zaman

» Oruçluyken Dikkat Edilmesi Gerekenler

» Oruç Tutulmaması Gereken Günler

» Fitre Nedir ve Fitre Miktarı

» Pazartesi ve Perşembe Günleri Oruç Tutmak

» Oruç Tutmamayı Mübah Kılan Durumlar

 

En bilinen hadislerden biri; "Oruç tutunuz sihhat bulunuz". Hadite yer aldığı gibi oruç insan vücudunun sağlık açısından bir sene boyunca dinlenme zamanıdır. Orucun sağlık için çok faydalı olduğunu belirten uzmanlar, ramazan ayının vücut için çok iyi bir fırsat olduğunu söylüyor. Son yapılan araştırmalarda ise haftada bir, iki kez vücudu aç bırakamanın (Oruç diyeti) sağlığa çok faydalı olduğu ve insan vücudunun ömrünü uzattığını ifade etmektedirler.

"...Sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin..." (Bakara suresi, 185. ayet)

"Nice oruç tutan vardır ki, orucundan kendisine kuru bir açlıktan başka bir şey kalmaz!" (İbn-i Mâce)

Ramazan ayındaki oruç farzdır, bunun dışında tutulan oruçlar kaza orucu ve nafile orucu olur. Nafile orucu tutmakta çok faziletlidir. Peygamber Efendimiz'in (Sav) nafile oruçlarla ilgili bir çok hadisi şerifi vardır. Örneğin Şevval ayı orucu tuttuğu bilinir, Pazartesi ve Perşembe günleri oruç tuttuğu bilinir, Muharrem ayında oruç tuttuğu bilinir, müarek günlerde (kandillerde) oruç tuttuğu bilinir. Oruçlu olmak, insanın açlık ve susuzluğun verdiği sıkıntıya dayanma yönüyle de bir sabır eğitimi sayılır. Müslüman oruç tutarak nefsin isteklerinin kontrol altına alınmasını sağlar.

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir