namaz
namaz sitesi menü

Tavaf Nedir ve Nasıl Yapılır

Hac ve Umre ibatetinin farzlarından olan tavaf nedir, tavafın farzları, vacipleri ve sünnetleri nelerdir ve tavaf nasıl yapılır. Tavaf; müslümanların hac veya umre ibadeti sırasında Hacer-ül Esved’in hizasından başlayıp Kabe’nin etrafında 7 defa dönmek demektir. Kelime anlamı olarak zaten tavaf, dönmek anlamında kullanılır.

Tavafın doğru ve eksiksiz olması için bazı şartları vardır. Bunlardan bazıları farz, bazıları vacip, bazılarıda sünnettir. Bunların hepsine uyarak tavaf yapılması en doğrusudur.

REKLAM

Tavaf nasıl yapılır

- Tavafa başlamadan önce ihramda ve bedende pislik olmamasına dikkat edilmesi gerekir ve abdest alarak tavafa başlanmalıdır.

- İlk olarak niyet; tavaf bir ibadettie ve bu ibadete de niyet ile başlanır. Yapılan tavafın çeşidine göre niyet edilir (hac tavafı, umre tavafı, kudüm tavafı...)

Niyet; "Allah’ım niyet ettim senin rızan için tavaf yapmaya. Bu tavafı bana kolaylaştır ve kabul eyle."

- Niyet ettikten sonra Hacer-ül Esved’in bulunduğu yere gidilerek Hacer-ül Esved’e el sürülür ve öpülür. Çok kalabalık olduğundan dolayı öpmek mümkün olmazsa, yalnız el sürülür, bu da mümkün olmazsa Hacer-ül Esved'e karşı durulup ellerin içi taşa doğru gelmek üzere eller kaldırılır ve tekbir, tahmid ve salavat getirilir. Daha sonra el içleri öpülerek yüze sürülür. Bu yapılan olaya istilam denir ve istilam yaparken şu dua okunur;

"Bismillahi vallahü ekber, allahümme imanen bike ve tasdiken bi-kitabike ve vefaen bi-ahdike ve’t-tibaan li-sünneti nebiyyike sallallahü aleyhi ve sellem."

Anlamı;  "Allah'n adıyla... Allah en büyüktür. Allahım! Sana iman ederek kitâbını tasdîk, ahdine vefâ ve Peygamberinin sünnetine uyarak"

Hacerül esved taşı

- Daha sonra Kabe sol tarafa alınmak suretiyle etrafında dönülmeye başlanır.  Hacer-ül Esved taşından başalyıp yine Hacer-ül Esved'e gelinen her dönüşe bir şavt denir. 7 şavt ise 1 tavaf demektir.

- Tavafın ilk 3 şavtında erkekler, remel ve ıztıba yapar. Erkeklerin sağ omuzlarını açmalarına remel, çalımlı bir şekilde yürümelerine de ıztıba denir.

- Hacer-ül Esved’e her varışta el sürülür veya öpülür. Bu mümkün değilse, tekbir, salavat ve tahmid getirilir.

- 7 kere döndükten sonra yani 7 şavt tamamlandığında Hacer-ül Esved’e varılır yine istilam edilir ve tavaf tamamlanır.

- Tavaf bitiminden sonra 2 rekat tavaf namazı kılınır. Makam-ı İbrahim’de yer varsa orda yer yoksa Mescid-i Haram sınırları içerisinde herhangi bir yerde bu namaz kılınabilir.

Tavaf namazı; 2 rekatlık bu namazda Fatiha okunduktan sonra ilk rekatta Kafirun suresi ikinci rekatta ise İhlas suresi okunur. Kerahet vakitleri dışında kılınması gerekir.

- Namaz kıldıktan sonra Kabe'ye yönelerek ayakta dualar edilir.

İlginizi Çekebilir

REKLAM

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)

Namaz Sureleri

Namaz Duaları

rabbi yessir